1. Samochody
  2. Volvo
  3. Historia marki

Narodziny Volvo miały miejsce 14 kwietnia 1927 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy pojazd - OV4, popularnie nazywany też Jacob. Założycielami Volvo ( z łac. toczyć się) byli Gustaf Larson oraz Assar Gabrielsson i od początku istnienia firmy dużą wagę przywiązywali do jakości wykonania.

Volvo narodziło się nieoficjalnie 25 lipca 1924 roku, kiedy to Gustaf Larson oraz Assar Gabrielson spotkali się przypadkiem jedząc langustę w jednej z goteborskich restauracji. Jednak firma jednogłośnie przyjmuje, że oficjalna data narodzin Volvo wypada 14 kwietnia 1927 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy fabrykę w Hisingen opuścił pierwszy egzemplarz modelu o nazwie OV4.

Potocznie był on nazywany "Jakob". Był to kabriolet wzorowany na amerykańskich samochodach. Pod jego maską ukrywał się czterocylindrowiec o pojemności 1.944cm3, generujący moc 28 koni mechanicznych.

Assar Gabrielsson, wybitny ekonomista i biznesmen oraz inżynier i projektant Gustaf Larsson postawili w swoich projektach przede wszystkim na jakość oraz wysoki poziom techniczny. I właśnie tych założeń starali się trzymać ich następcy przez następne kilkadziesiąt lat. Dwa lata po inauguracji produkcji na rynek wkracza model PV651, który był pierwszym samochodem z sześciocylindrowym silnikiem, który był chłodzony wodą. Auto było wyposażone w hydrauliczne hamulce i posiadało zsynchronizowaną skrzynię biegów. W pierwszym dziesięcioleciu firmy rozpoczęto też montaż ciężarówek i autobusów, które przez pewien czas zdominowały produkcję.

Podczas wojny Volvo rozpoczęło prace nad nowym samochodem osobowym, który wprawdzie stylistyką nawiązywał do aut amerykańskich, ale pod względem techniki i dopracowania miał spełniać ostrzejsze wymogi europejskie. Chodzi tutaj o model PV444, który w momencie debiutu był już przebojem. W 1953 był on najczęściej sprzedawanym samochodem w Szwecji. W tamtym okresie firma zatrudniała ponad 6 tysięcy pracowników. W tamtym okresie Volvo próbowało także swoich sił jako producent modeli superluksusowych - jak np. PV831. Ta reprezentacyjna limuzyna była wyposażona w takie udogodnienia jak welurowa tapicerka, dywaniki na podłodze, zapalniczki, zegar oraz radio. Były także próby stworzenia samochodu sportowego. Model P1900 był wyposażony w 70-konną jednostkę z dwoma gaźnikami. Jednak wtedy auto nie wzbudziło większego zainteresowania.

W 1957 na ulicach pojawił się model Volvo 120 Amazon. Jak na owe czasy miał on bardzo awangardową sylwetkę z niespotykanym wlotem powietrza w chłodnicy. W Amazonie po raz pierwszy zastosowano pionierskie rozwiązanie - trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Był to pierwszy samochód, który na szeroką skalę był promowany dzięki crash-testom.

W 1964 roku Volvo otwiera nowy zakład Torslanda pod Goteborgiem. Dzięki temu roczna produkcja wzrasta aż do 200 tysięcy egzemplarzy. Dwa lata później szwedzki producent przyszykował kolejną rewolucję w motoryzacji. Pojawił się model 144, który został uznany za najbardziej zaawansowany technologicznie samochód na świecie. Jego nadwozie posiadało tzw. strefy kontrolowanego zgniotu. Hamowanie odbywało się za pomogą hamulców tarczowych we wszystkich kołach, pasy bezpieczeństwa pojawiły się na tylnej kanapie oraz wprowadzono urządzenia kontrolujące emisję spalin. Siedem lat później, w pierwszym modelu pojawia się elektroniczny wtrysk paliwa (164E).

Na początku lat siedemdziesiątych powstaje Volvo Technical Center. Przeprowadza się tam eksperymenty i testy nowych pojazdów. Testowano tam m.in.: system ABS, poduszki powietrzne oraz teleskopowe zderzaki. W 1973 roku rozpoczyna się "holenderski epizod" w historii Volvo. Firma przejmuje 1/3 akcji DAFa. Rok później ma miejsce premiera modeli 240 oraz 260.

Dzięki aliansowi z Renault i Peugeot w autach marki Volvo pojawiają nowe jednostki. Te modele gruntują pozycję Volvo jako producenta najbezpieczniejszych aut na świecie. Dwa lata po przejęciu pierwszej części akcji, Volvo zwiększa swój pakiet do 75 procent. W Holandii rusza produkcja modeli z serii 300, a później 400.

Początek lat 80-tych to kolejna rewolucja w samochodach szwedzkiej marki. Volvo po raz pierwszy wyposaża swój samochód w silnik z turbodoładowaniem. Jednostka w modelu 240 Turbo osiąga moc 155 koni mechanicznych. Lata 90-te to dalszy rozwój technologii bezpieczeństwa. W 1991 roku z taśm produkcyjnych schodzi kolejny pojazd z rewolucyjnymi technologiami: poprzednie montowany silnik 5-cylindrowy, unikalny system zawieszenia Delta-link, SIPS-system chroniący przed skutkami zderzeń bocznych, pasy bezpieczeństwa z mechanizmem samoregulacji.

W 1996 roku Volvo postanowiło zmienił nazewnictwo modeli, wprowadzając przy tym nową generację samochodów. Od tamtej pory sedan ma przedrostek "S", kombi "V", a coupe "C". Przy tej okazji zaprezentowano model S40, V40 oraz C70. W 1999 Ford przejmuje od Volvo jego dział produkujący samochody osobowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen ID.3 w drodze
Nowy Volkswagen ID.3 w drodze
Nowa generacja Volkswagena ID.3 jest gotowa, auto zostanie zaprezentowane wiosną przyszłego roku.
Jakość i stylistyka przeniesione zostaną na nowy poziom – Volkswagen wysłuchał sugestii klientów i wiele z nich zastosuje w nowym aucie.