1. Samochody
  2. Smart
  3. Historia marki

Smart to jedna z najmłodszych marek samochodowych obecnych na rynku. Powstała w 1994 roku, a jej nazwa pochodzi od pierwszych liter założycieli (Swatch - producenta zegarków i Mercedes) oraz słowa art (sztuka). Początek sprzedaży pierwszego Smarta miał miejsce w 1998 r.

Marka Smart, choć jest pod skrzydłami jednego z najstarszych koncernów, to sama nie posiada zbyt długiej historii. Pomysłodawcą jej stworzenia był szwajcarski biznesmen, Nicolas Hayek. Był on założycielem i właścicielem firmy produkującej zegarki Swatch. Na początku lat dziewięćdziesiątych przedstawiał on swoje propozycje niemal każdemu z koncernów, szukając firmę która wydałaby na świat zaprojektowany przez niego samochód.

Zgodnie z założeniami miał to być pojazd dla dwóch osób z bagażnikiem pozwalającym zmieścić nie więcej niż siatkę zakupów, będący przy okazji tani i bezpieczny. Po kilku latach prób do jego pomysłu udało się przekonać koncern Daimler-Benz. Powstała specjalna spółka, a konstrukcją samochodu zajęli się inżynierowie Mercedesa. Fabryka samochodów powstała w Lotaryngii, natomiast silniki są montowane w Berlinie.

Pierwsze samochody marki Smart zjechały z taśmy już w 1998, a Mercedes przy tej okazji przejął od Hayeka resztę udziałów w firmie. Na rynku pojawiły się całkowicie nowe, niszowe samochody miejskie. Smart był dostępny w trzech modelach: ForTwo, ForFour oraz Roadster (nie licząc wersji kabrio). Produkcja tych dwóch ostatnich modeli została zawieszona, z powodu coraz większych kłopotów finansowych, z jakimi borykała się marka.

Pięć lat później zmieniono nazwę firmy i logo. Dotychczasowy MCC smart został przemianowany na smart GmbH. Zmiana nazwy miała umożliwić firmie rozwój i możliwość istnienia na nieogranicznonych obszarach rynkowych. Przy okazji zmiany logo na rynek wszedł nowy slogan "open your mind". Nowe logo to kombinacja dotychczasowego tym razem z nowym piktogramem. W kwietniu 2003 w sprzedaży pojawiła się druga generacja modelu ForTwo. Postawiono w nim na zmianę jednostek napędowy oraz modyfikacje w obrębie zawieszenia. Powiększono listę dostępnych opcji wyposażenia. Druga generacja ForTwo została wyposażona w standardzie w system ESP i ABS z EBD. Komfort jazdy poprawiono poprzez zastosowanie bardziej miękkich amortyzatorów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen ID.3 w drodze
Nowy Volkswagen ID.3 w drodze
Nowa generacja Volkswagena ID.3 jest gotowa, auto zostanie zaprezentowane wiosną przyszłego roku.
Jakość i stylistyka przeniesione zostaną na nowy poziom – Volkswagen wysłuchał sugestii klientów i wiele z nich zastosuje w nowym aucie.