1. Samochody
  2. Iveco
  3. Historia marki

Iveco jest firmą powstałą w 1975 roku i specjalizującą się w wytwarzaniu pojazdów użytkowych (od lekkich do ciężkich), w tym wysoce specjalistyczych oraz także autobusów.

Wszystko zaczęło się w 1975 roku od połączenia pięciu firm pochodzących z Włoch, Francji oraz Niemiec: Fiat Veicoli Industriali, OM, Lancia Veicoli Speciali, Unic oraz Magirus. W początkowych latach firma skupiała się na optymalizowaniu i integrowaniu rożnych struktur w firmie, które do tej pory były niezależne, tak by powstał jeden scentralizowany ośrodek.

Owocem tych prac był model Daily, który pojawił się w 1978 roku. Trzy lata po nim Iveco zaprezentowało model Turbo, natomiast w 1984 zadebiutował Turbostar. Te trzy modele pokazały przedsiębiorczy sukces firmy w Europie. Pierwszy, poważniejszy kryzys przyszedł na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy na horyzoncie pojawiła się mocna konkurencja. Firma musiała zacząć rozglądać się za nowymi rynkami zbytu. I w ten sposób w 1992 roku Iveco zakupiło firmę Ital oraz International Trucks Australia Limited. Pięć lat później powstał Iveco Mercosul działający w Brazylii, koordynujący działania po tamtej stronie kontynentu.

W 1995 roku luksusowy model EuroClass otrzymał nagrodę w konkursie International Coach of the Year. W 1999 roku Iveco rozpoczęło współpracę z Renault w temacie produkcji autobusów. Powstał Irisbus, który był przedbiegiem w procesie wchłonięcia węgierskiego Ikarusbusa.

Pod koniec lat 90-tych firma postanowiła nieco odświeżyć strategię i dużo szybciej reagować na dynamiczne zmiany potrzeb na rynku motoryzacyjnym. Model EuroCargo odniósł poważny sukces. Był on sprzedawany w ponad dziewięćdziesięciu krajach zdobywając przy tym szereg nagród. W 2000 roku z taśm produkcyjnych zszedł milionowy egzemplarz modelu Daily.

Obecnie marka Iveco jest jednym z przodujących producentów samochodów użytkowych. Rocznie produkuje przeszło 200 tysięcy egzemplarzy samochodów oraz 460 tysięcy silników diesla.

Nazwa Iveo jest akronimem o Industrial VEhicle Corporation, czyli aliansu największych europejskich producentów samochodów takich jak Fiat, Unic i Magirus. W dzisiejszych czasach firma jest decydującym graczem w segmencie średnich samochodów użytkowych, ale także na rynku jednostek silnikowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus RX najpopularniejszym modelem marki
Lexus RX najpopularniejszym modelem marki
Co czwarty Lexus, który wyjechał z salonów marki na całym świecie, to model RX. Do końca marca nabywców znalazło ponad 3,5 mln RX-ów wszystkich generacji. To najpopularniejsze auto Lexusa od debiutu marki.