1. Samochody
  2. Iveco
  3. Historia marki

Iveco jest firmą powstałą w 1975 roku i specjalizującą się w wytwarzaniu pojazdów użytkowych (od lekkich do ciężkich), w tym wysoce specjalistyczych oraz także autobusów.

Wszystko zaczęło się w 1975 roku od połączenia pięciu firm pochodzących z Włoch, Francji oraz Niemiec: Fiat Veicoli Industriali, OM, Lancia Veicoli Speciali, Unic oraz Magirus. W początkowych latach firma skupiała się na optymalizowaniu i integrowaniu rożnych struktur w firmie, które do tej pory były niezależne, tak by powstał jeden scentralizowany ośrodek.

Owocem tych prac był model Daily, który pojawił się w 1978 roku. Trzy lata po nim Iveco zaprezentowało model Turbo, natomiast w 1984 zadebiutował Turbostar. Te trzy modele pokazały przedsiębiorczy sukces firmy w Europie. Pierwszy, poważniejszy kryzys przyszedł na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy na horyzoncie pojawiła się mocna konkurencja. Firma musiała zacząć rozglądać się za nowymi rynkami zbytu. I w ten sposób w 1992 roku Iveco zakupiło firmę Ital oraz International Trucks Australia Limited. Pięć lat później powstał Iveco Mercosul działający w Brazylii, koordynujący działania po tamtej stronie kontynentu.

W 1995 roku luksusowy model EuroClass otrzymał nagrodę w konkursie International Coach of the Year. W 1999 roku Iveco rozpoczęło współpracę z Renault w temacie produkcji autobusów. Powstał Irisbus, który był przedbiegiem w procesie wchłonięcia węgierskiego Ikarusbusa.

Pod koniec lat 90-tych firma postanowiła nieco odświeżyć strategię i dużo szybciej reagować na dynamiczne zmiany potrzeb na rynku motoryzacyjnym. Model EuroCargo odniósł poważny sukces. Był on sprzedawany w ponad dziewięćdziesięciu krajach zdobywając przy tym szereg nagród. W 2000 roku z taśm produkcyjnych zszedł milionowy egzemplarz modelu Daily.

Obecnie marka Iveco jest jednym z przodujących producentów samochodów użytkowych. Rocznie produkuje przeszło 200 tysięcy egzemplarzy samochodów oraz 460 tysięcy silników diesla.

Nazwa Iveo jest akronimem o Industrial VEhicle Corporation, czyli aliansu największych europejskich producentów samochodów takich jak Fiat, Unic i Magirus. W dzisiejszych czasach firma jest decydującym graczem w segmencie średnich samochodów użytkowych, ale także na rynku jednostek silnikowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.